کد خبر: ٢٩٢٥٥   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/06/08-١٣:٢٦

بسته خبری اقتصادی

تازه‌های اقتصادی

دراین بسته‌خبری به‌تشریح آخرین اخبار اقتصادی پرداخته می شود./ ابوالفضل امیری

 

آبادان خبر _ تازه‌های اقتصادی را اینجا بخوانید.

 

جزئیات پرداخت وام ضروری به این گروه از بازنشستگان

صندوق بازنشستگی فولاد درراستای اعطای تسهیلات رفاهی به بازنشستگان این صندوق تفاهم‌نامه‌ای را به امضا رساند که به واسطه آن بازنشستگان این صندوق می‌توانند وام ۲۰ میلیون تومانی دریافت کنند.

حجت کاظمی، مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، همزمان با هفته دولت از امضای تفاهم‌نامه با بانک رفاه برای پرداخت وام ضروری ۲۰ میلیونی به بازنشستگان صندوق خبر داد.

وی گفت: پس از امضای تفاهم‌نامه صندوق و بانک صادرات که به موجب آن به بازنشستگانی که حساب حقوقی آن‌ها در بانک صادرات باشد وام ضروری پرداخت می‌شود، با پیگیری‌های صورت گرفته توانستیم با بانک رفاه نیز تفاهم‌نامه مشابهی امضا کنیم تا حدود ۴۵ هزار بازنشسته‌ای که حساب حقوقی آن‌ها در بانک رفاه است وام ضروری ۲۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد و اقساط ۲۴ ماهه دریافت کنند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد افزود: بازنشستگان واجد شرایط می‌توانند از روز شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۲ با مراجعه به سایت صندوق فولاد، به سایت صندوق فولاد برای دریافت وام به صورت الکترونیکی مراجعه کنند.

کاظمی بیان کرد: با توجه به اینکه حساب حقوقی بخشی از بازنشستگان صندوق در بانک ملی است، درصدد هستیم تا با این بانک نیز تفاهم‌نامه مشابهی منعقد کنیم و پیگیری‌های ما در این خصوص ادامه دارد./ خبر اقتصادی


افزایش سقف وام اشتغال روستایی 

پرداخت وام اشتغال روستایی و طرح اشتغال روستایی و عشایری با هدف جلوگیری از مهاجرت به کلانشهرها، کاهش حاشیه‌نشینی و ماندگاری ساکنان روستاهای کشور در بهمن ۹۶ کلید خورد. با تصویب مجلس مجوز برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال و حفظ مشاغل روستایی صادر شد.

براساس این طرح مقرر شد معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی نزد مؤسسات عامل (بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی) سپرده گذاری شود و با تلفیق منابع هر مؤسسه برابر با سهم صندوق توسعه ملی به متقاضیان پرداخت شود.

محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ با بیان این که منابع موجود و بازپرداخت شده اعتباری اشتغال روستایی هزار میلیارد تومان است، عنوان کرد: اعتبارات اشتغال روستایی سال گذشته ۳هزار میلیارد تومان بود و پیش بینی ما برای امسال حداقل ۸هزار میلیارد تومان است.

مهاجرت معکوس ۳۵۰هزار نفر به روستا

امیرحسین مدنی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور از مهاجرت معکوس ۳۵۰ هزار نفر از شهر به روستا در ۴ سال گذشته خبر داد.

وی گفت: بر اساس پژوهش انجام‌شده از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ تعداد ۳۵۰ هزار مورد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها داشته‌ایم.

مدنی با بیان اینکه البته نرخ تورم در روستاها بالاتر از شهرها است اظهار کرد: یک بخش آن به خاطر هزینه‌های حمل و نقل است که ما در روستا مشکل راه نداریم، اما مشکل وسایل نقلیه داریم و روستائیان برای رساندن محصولات کشاورزی و حتی خودشان به شهر با مشکلاتی مواجه هستند.

مدنی اضافه کرد: ۲۰ هزار شاهراه در کشور وجود دارد که ۵۰۰ شاهراه به روستاها ختم می‌شود. در برنامه قرار است ۱۵۰۰ شاهراه حمل و نقل و نوسازی ناوگان روستایی در بخش حمل بار و مسافر انجام شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور اظهار کرد: قرار است ۱۶ هزار کیلومتر راه روستایی و بارانداز در کشور ایجاد شود. در شاخص راه روستایی، ۳ درصد رشد داشتیم و تاکنون ۴ هزار کیلومتر راه روستایی احداث شده و قرار است ۱۲ هزار کیلومتر باقیمانده ظرف ۳ تا ۴ سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: برخی از راه‌های روستایی مربوط به ۳۵ سال قبل است که باید به سازی شود، همچنین در برنامه ۶ ساله قرار است دولت در بخش آب روستایی، مشکل ۱۰ هزار روستایی که دارای تنش آبی بودند را حل کند. تاکنون ۳۰۳۰ روستا حل شده است و بناست طی دو سال آینده ۷ هزار روستای دیگر نیز آبرسانی شود و این وعده‌ای است که وزارت نیرو داده است.

مدنی گفت: قرار است شاخص برخورداری روستاها از آب آشامیدنی سالم و پایدار به ۹۰ درصد برسد. در این زمینه ۶ هزار رشته قنات مطالعه شده است. تاکنون ۳۲ درصد از آنها بهسازی شده، بهره‌وری قنات‌ها از ۳۲ درصد به ۳۶ درصد افزایش یافته است و قرار است بهره‌وری آن طی دو سال آینده به ۴۶ درصد افزایش یابد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور در مورد طرح‌های آبخیزداری در روستاها گفت: یکی از مشکلات اجرای طرح آبخیزداری که در شورای عالی جهاد سازندگی مطرح شده بود که یک میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز را انجام دهیم، این است که اعتبارات آن در بودجه‌های عمرانی و تملک دارایی در نظر گرفته می‌شود، درحالی‌که وقتی طرح اجرا می‌شود، باید به دولت نشان داده شود، اما در آبخیزداری این طرح‌ها در بیابان‌ها اجرا می‌شود.

وی تأکید کرد: در بودجه سال آینده تلاش می‌شود فصل مجزایی در بودجه برای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری روستاها پیش‌بینی شود.

مدنی همچنین با بیان اینکه ۱۵ مجموعه مختلف در اشتغال روستایی ورود پیدا می‌کنند، گفت: گاهی در یک روستا از دو نهاد افرادی برای ایجاد اشتغال وارد می‌شوند و وظیفه شورای عالی جهاد سازندگی این است که این هماهنگی بین گروه‌ها را انجام دهد تا تداخل ماموریت نداشته باشند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور همچنین در مورد منابع تبصره ۱۸ بودجه گفت: دستگاه‌های مختلف از منابع این تبصره سهم دارند؛ به‌طور مثال وزارت صنعت، کمیته امداد، ستاد اجرایی و بنیاد برکت، هر کدام شبکه تسهیل‌گری دارند و مشکل اشتغال روستایی فقط وام نیست، باید تسهیل‌گران و راهبران شغل، مراجعه کنند. سازمان برنامه در زمینه ۲۵ هزار روستا مطالعه و کار کرده‌اند و پیشنهاد ایجاد شغل با توجه به شرایط روستاها در آنها مشخص شده است.

وی افزود: تسهیل‌گران برای ایجاد اشتغال درروستاها وارد می‌شوند و ما به عنوان بازوی شورای عالی اشتغال در روستا عمل می‌کنیم و به وسیله سامانه‌ای که طراحی کردیم، از تکرار وام‌ها برای افراد جلوگیری می‌کنیم.

مدنی همچنین در مورد سقف وام‌های روستایی گفت: سال گذشته سقف وام‌های روستایی ۳۰۰ میلیون تومان بود که امسال به ۵۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و هر یک از وام‌گیرندگان به ازای هر اشتغال جدیدی که ایجاد می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۵۰۰ میلیون وام بگیرند. اگر در یک کارگاه ۲۰ نفر جدید مشغول به‌کار شوند می‌توانند به همان تعداد وام ۵۰۰ میلیون تومانی دریافت کنند.

وی در مورد حساب‌های پیشرفت و عدالت گفت: امسال دبیری این حساب بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی است و تاکنون عملکرد قابل توجهی نداشته، البته در ابتدای سال میزان تحقق درآمدها کم است. منابع تبصره ۱۸ دارای ۳-۲ جزء هست که بخشی از منابع مربوط به مانده اعتبارات در سال‌های قبل است که طبق قانون تا چند ماه از سال جاری امکان استفاده از آن وجود دارد. بخشی هم منابع قرض‌الحسنه بانک‌هاست که البته با روند کُندتری جذب می‌شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور تصریح کرد: برای ایجاد اشتغال تاکنون ۲۴۹ هزار نفر وام اشتغال دریافت کرده‌اند. در این زمینه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان از بهمن سال گذشته تاکنون پرداخت شده و نرخ بیکاری در روستاها از ۷.۲ درصد به ۵.۶ درصد کاهش پیدا کرده است./ اخبار اقتصادی


خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت

وزیر امور اقتصاد و دارایی درپاسخ به سؤالی در خصوص سهام عدالت جاماندگان و کمبود احتمالی منابع گفت: منابع برای جاماندگان داریم، دولت به‌قدری که بخواهد سهام به جاماندگان واگذار کند دارد و در سال گذشته نیز دو بار تلاش کردیم مصوبه آن را از هیئت دولت دریافت کنیم، دستگاه‌هایی که مالک آن سهام و صنعت بودند با واگذاری سهام موافقت نکردند.

سیداحسان خاندوزی بابیان اینکه "روز گذشته مجدداً با بروزرسانی تعداد افرادی که مستحق بودند و باید مشمول عدالت می‌شدند نامه جدیدی را برای آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور برای طرح در هیئت دولت ارسال کردیم"، گفت: در این پیشنهاد تلاش شد سهام‌هایی را که احتمالاً بدون مشکل باشند و تصور می‌کنیم وزرا با آن موافقت کنند، برای آقای مخبر ارسال کردیم تا در دستور کار هیئت دولت قرار بگیرد.

وزیر اقتصاد باتأکید بر اینکه "امیدوار هستیم امسال این وعده محقق شود"، گفت: سهامی که تا امروز از سوی دولت تأمین شده است، افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و ۱.۵میلیون نفری را که در دهه ۸۰ از دریافت سهام عدالت جا مانده بودند، شامل می‌شود، در مجموع برای حدود ۴.۵ میلیون تا ۵ میلیون نفر، حتی افرادی که در دوره اول ثبت‌نام سهام عدالت انجام داده بودند و مستحق نیز بودند اما سهام دریافت نکردند، پیش‌بینی سهام انجام شده است.

خاندوزی درپاسخ به سؤالی در خصوص پیش‌بینی زمان سهام‌دار شدن جاماندگان گفت: اعطای سهام به جاماندگان زمان نمی‌برد و در حقیقت مسئله مصوبه هیئت دولت است. در صورتی که وزارتخانه‌های مالک شرکت‌های نفتی یا صنعتی موافقت کنند مراحل مربوط به اعطای سهام یک تا دو ماهه انجام‌شدنی است. امیدوار هستیم این پیشنهاد به سرنوشت پیشنهاد سال گذشته دچار نشود که با آن مخالفت شد./ خبر اقتصادی


آغاز پیش فروش شاهین بدون قرعه‌ کشی

گروه خودروسازی سایپا طی اطلاعیه‌ای از آغاز تکمیل مراحل پیش فروش شاهین در شهریور ۱۴۰۲ خبر داد.

قیمت شاهین در جدیدترین پیش فروش سایپا ۲۱۲ میلیون تومان است که البته این رقم به عنوان پیش پرداخت باید واریز شود و مابقی مبلغ هنگام تحویل یعنی مهر الی آذر ۱۴۰۳ طبق قیمت روز کارخانه سایپا از متقاضیان دریافت خواهد شد.

متقاضیان عادی برای ثبت نام شاهین ۱۴۰۲ می‌توانند به منظور واریز وجه از طریق سایت فروش فوق‌العاده سایپا به نشانی saipa.iranecar.com اقدام کنند.

طبق اطلاعیه جدید پیش فروش سایپا، ثبت نام شاهین بدون قرعه‌کشی از روز سه‌شنبه ۷ شهریور آغاز شده است.

متقاضیان عادی شرکت‌کننده در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، برای خودروی شاهین که نوبت دریافت پاییز ۱۴۰۳ را دریافت کرده و روز دوشنبه (۶ شهریورماه) پیامک واریز دریافت کرده‌اند، می‌توانند به منظور واریز وجه صرفاً از طریق سایت فروش اینترنتی سایپا برای تکمیل مراحل ثبت نام شاهین اقدام کنند./ اخبار اقتصادی

آغاز پیش فروش شاهین بدون قرعه‌کشی | مبلغ پیش پرداخت و زمان تحویل

 

 

 

پایگاه خبری آبادان خبر اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.


خروج