کد خبر: ٣١٠٨٤   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/12/15-٢٢:٥٥

نبودن نمایندگان در روز انتقال قدرت

غایبان روز معارفه‌!

احسان امیری

 

آبادان خبرآیین تکریم و معارفه مدیران سابق و لاحق سازمان منطقه آزاد اروند صبح یکشنبه 14 اسفند در حالی برگزار شد که هیچ‌یک از چهار نماینده آبادان و خرمشهر در آن حضور نیافتند. چهره‌های اصلی این روز را باید همین نماینده‌های غایب دانست نه دیگرانی که حضور یافتند!

غیبت وکلای این دو شهرستان در چنین آیین مهمی به شکل‌گیری شایعه و شائبه در فضای کنونی منطقه دامن می‌زند. آن‌گونه که حضور ایشان می‌توانست حاوی پیام باشد، این «نبودن» نیز قابلیت تأویل زیرمتنی دارد. نمایندگان می‌توانند مشغله خود و مجلس در روزهای پایانی سال را دلیل این نبودن روایت کنند. ایشان که چانه‌زنی و کوشش فراوانی را مصروف برکناری اسکندری کرده بودند، «بودن» یا «نبودن»شان البته در روز «انتقال قدرت» منطقه آزاد بااهمیت تلقی می‌شد. چه بسیار نشست‌های علنی مجلس یازدهم در سه سال گذشته که با غیبت اعضای آن تداوم یافت. غیبت‌هایی برای پیگیری رویدادهایی بسیار ساده در حوزه‌های انتخابیه نمایندگان!

در ادبیات ملال‌آور رسمی و رسانه‌ای حضور همه‌ی نیروهای موثر سیاسی و مدیریتی به همگرایی قوا تفسیر می‌شود و نشانی از هم‌آهنگی بیشتر ایشان دارد. با همین تعبیر؛ نبودن متولیان قانون‌گذاری در مهم‌ترین رویداد معارفه‌ای منطقه را می‌توان و باید نمادی از واگرایی و حتی اختلاف همین افراد دانست!

آن اندازه که غیبت نمایندگان منتقد اسکندری در روز معارفه مدیرعامل تازه سازمان منطقه آزاد می‌تواند ازنظر خبری؛ ارزشمند باشد، ماهیت خود این رویداد حائز اهمیت نبود! پیش‌زمینه‌های رسانه‌ای شکل‌گرفته له و علیه مدیرعامل سابق در هفته‌های اخیر، شگفتی خبر برکناری او را به نازل‌ترین سطح رساند. نگارنده در توصیف واپسین نشست خبری اسکندری که 18 بهمن‌ماه و با دعوت شبانه صورت گرفت از تعبیر «شام آخر اسکندری» استفاده کرد. اگرچه برداشت حاضران از این تعبیر مطایبه و مزاح بود اما همسان اتمسفر آن روزها؛ واقعی می‌نمود. همین دعوت غیرمترقبه به بهانه‌ی نشست خبری و با درون‌مایه افشاگری؛ واپسین کوشش برای برهم زدن معادله‌ی نمایندگان بود که موثر واقع نگشت!

آفتاب مدیریت «محمدرضا اسکندری» در اروند با همه‌ی بلند بالایی‌اش، سرانجام غروب کرد و او پس از 508 روز؛ حکمرانی در این منطقه آزاد را به علی زارعی سپرد. برآمدن زارعی به اروند را باید سرآمدن رسمی مسئولیت دو نفر دانست. علاوه بر پایان روزگار مدیرعاملی اسکندری؛ عضویت زارعی در هیئت‌مدیره به معنای خاتمه حضور «علی شمخانی» در ساختار تصمیم‌گیری سازمان منطقه آزاد است. با ابلاغی که توسط «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور صورت گرفت. این دو چهره‌ی خوزستانی البته در سال‌های دولتمردی حسن روحانی؛ دو عضو هیئت‌مدیره اروند بوده و در کنار محمد فروزنده؛ برای مدت‌ها با عبارت هیئت‌مدیره ملی یاد می‌شدند. هیئت‌مدیره‌ای که قرار بود در سایه‌ی حضور خاص آن‌ها؛ آفتاب توسعه اروند، بلندتر از هر زمان دیگر درخشیدن کند.

به‌رسم آیین‌های تودیع و معارفه؛ تعارف و تعریف‌های متعارف از یکدیگر، جای گزارش عملکرد را در نشست دیروز گرفت و البته فرازهایی در سخنان ائمه جمعه خرمشهر و آبادان بود که می‌تواند برآیندی از شائبه‌های مورد اشاره باشد. و نشانه‌هایی از چرایی عدم حضور نمایندگان.

در این مجال، زیاده عرضی نیست مگر ذکر یک نکته‌ی ظریف. «این‌ها که تودیع می‌شوند، اگر این اندازه منشأ خیر و خدمت بوده‌اند، چرا برکنارشان می‌کنند؟! بگذارند همچنان از برکات بودن‌شان مردم منتفع باشند.» این هم یک نقب به آن‌ها که در روز برکناری مدیران؛ برای تلطیف فضا از هیچ کوشش کلامی دریغ نمی‌ورزند. از جمله شعار و تعارف درباره کرامات مدیر معزول شده که با نفس برکناری عجیب ناسازوار است!

 

 

 

پایگاه خبری آبادان خبر اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

 


خروج