کد خبر: ٣١٥٣٨   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/02/12-١٧:٣٥

پیکار سه تیم خوزستانی در هفته 25 لیگ برتر؛

گزیری جز بردن نیست!

ابوالفضل امیری

 

آبادان خبرعقربه‌گرد ساعت صنعت نفتی‌ها به ثانیه‌شمار رسیده است. در این موسم رقابت‌های لیگ برتر، آن‌ها بیش از هر تیم دیگر شتاب و بانگ لحظه‌های پایانی را درمی‌یابند. بخت‌هایی که در پی هم از دست می‌دهند و ناتوان از غنیمت شمردن این دم‌ها هستند! ثابت می‌کند مساله صنعت نفت فراتر از آمد و شد سرمربی و دیگرانی در کادر فنی است و باید ریشه‌ای‌تر چرایی این بیماری زرد را جُست.

امروز و در پایان هفته 25، زردپوشان آبادان در تهران به پیکار هوادار می‌رود. تیم بنفش‌پوش پایتخت که همچنان سایه‌ی تهدید و سقوط را در پس خود می‌بیند؛ محکوم است در این بازی وا ندهد. اگرچه به کام برادران «شجاعی» تلخ باشد که خود اهل آبادان بوده و روزگاری تعلق به خانواده فوتبالی صنعت نفت داشتند و اینک در رزمگاه روبه‌رو سکان‌داری می‌کنند. آن‌ها به کامروایی در تیم کنونی‌شان مأمورند و باید برای این ناگزیری بر پیکر نیمه‌جان تیم دلدارشان پا نهند. از آن دوگانه‌هایی است که دلیل گیرایی ورزش فوتبال شده است.

دست خالی برگشتن نفتی‌ها از ورزشگاه اکباتان؛ چنان از امیدشان برای مانایی می‌کاهد که می‌توان پنج هفته پایانی لیگ را به‌سان بازی‌هایی تشریفاتی برای آن‌ها در نظر داشت. جبران فاصله‌های 3 و 4 امتیازی با تیم‌های چهارده و پانزده جدول -نساجی مازندران و استقلال خوزستان- اگرچه ناشدنی نیست وانگهی در این کورس پایانی بی‌اندازه دشوار است. داور خِرَد نهیب می‌زند که آبادانی‌ها از هم‌اینک باید قید رسیدن به تیم‌های بالاتر را بزنند. پیکان و هوادار، 25 امتیازی‌اند و جبران این فاصله‌ی 9 امتیازی به افسانه‌سرایی همانند است. در صورت شکست برابر هوادار؛ آبادانی‌ها از مجموع 15 امتیاز در دسترس از 5 بازی بجای مانده، 12 امتیاز را می‌خواهند. رویاروی مس رفسنجان، آلومینیوم اراک، شمس‌آذر قزوین، ذوب‌آهن اصفهان و تراکتور تبریز به نبرد مرگ و زندگی خواهند پرداخت و تنها به‌اندازه یک شکست دیگر، مجاز به لغزش هستند.

وانگهی با همه‌ی این رویه‌ب شگفت و دلواپس‌کننده، گماشتگان و پیوستگان باشگاه همچنان ترجیح می‌دهند؛ هواداران و رسانه‌ها را امیدوار نگه دارند! به‌واقع، نفتی‌ها اگر از سر تعمد می‌خواستند بخت‌های بقا را یکی از پی هم بتارانند، چنین پیاپی و پرشمار موفق به انجام آن در نیمه فصل دوم لیگ نمی‌شدند.

اینک صنعت نفت به‌سان شکارگری در بزنگاه؛ گزیری ندارد که دو شکار را برای زنده ماندن خویش، هدف کند. یکی نشسته بر جایگاه پانزدهم و دیگری چهاردم جدول! پس محتمل که یکی یا هر دو تیم دیگر خوزستان به این دام و بند گرفتار آیند! با این برآورد چه فرق می‌کند کدام نماینده استان راه به دره فنا بپیماید، این‌گونه پیش آید یک یا دو تیم از سرزمین‌های جنوبی با سطح اول فوتبال وداع خواهند کرد. به بازی مرگبار «رولت روسی» می‌ماند. هر یک از سه تیم خوزستانی باید اسلحه‌ای به پیشانی آن دیگری بگذارد و با چشم بسته شلیک کند. تا گلوله به قرعه‌ی کدام تیم افتد و کدام هواداران، بر زمین نقش شوند!

رستگاری خوزستان از این ورشکستگی و خواری فوتبالی به هفته‌ی 25 بسته و وابسته است و شاید هیچ هفته‌ای به این ارزشمندی نبود و نخواهد آمد. سه برد می‌تواند بهترین پیشامد قابل‌تصور برای سه تیم خوزستان در این هفته از رقابت‌ها باشد و این رؤیا با شکست نساجی، شیرین‌تر هم می‌شود. این چهار نتیجه تخیلی با توجه به شکست روز گذشته پیکان مقابل شمس‌آذر؛ بالاترین بازدهی امتیازی برای خوزستانی‌ها در تمام هفته‌های این فصل لیگ خواهد بود. واژگونه این خوش‌بینی فراوان نیز شکست و مساوی تیم‌های خوزستانی و پیروزی نساجی در خانه ذوب‌آهن است. این‌گونه اجرای همان سناریوی رولت روسی را باید از نظر گذراند.

صنعت نفت محکوم‌به گذر از تیم هوادار در بازی امروز است و بزرگ‌ترین بازدارنده این ماموریت؛ انگیزه و آمادگی بنفش‌ها و سرمربی آبادانی آن‌هاست. مسعود شجاعی و تیمش در هفته‌های واپسین نشان داده‌اند با فوتبال تماشاگرپسند هم می‌توان نتیجه گرفت و به ثبات رسید. چه آنکه آن‌ها با همه‌ی دشواری‌های مالی، به‌عنوان تیمی خصوصی و تازه بنیان؛ برخلاف نفتی‌ها توانسته‌اند از احتضار انتهای جدول به درآیند و به‌قدر آسودگی خیال امتیاز اندوخته کنند.

20 آبان سال گذشته و در هفته دهم؛ صنعت نفت در آبادان مغلوب همین تیم هوادار شد. با دو گلی که «پیام پارسا» از «داریوش شجاعیان» [’37] و «امیرحسین بهادر» [’77] پذیرفت. آن شکست عبداله ویسی را بیش از همیشه به اندیشه ترک آبادان مصمم کرد. خاموشی مطلق عبداله و غیبتش در نشست خبری پیش و پس از همان بازی، شاید زمینه‌ای برای خداحافظی آسان‌تر او در نیم‌فصل بود. تا نمانَد و مسئولیت این تیم و سرنوشت روبه‌زوالش در پایان لیگ 23 به‌پای او نوشته نشود!

سال گذشته نفتی‌ها با توقف پرسپولیس در ورزشگاه آزادی و با روحیه‌ای شگرف برابر هوادار صف‌آرایی کرده بودند. در پایان ولی مغلوبی سرافکنده در خانه شدند تا ثابت شود که بخت و شانس چه اندازه در فوتبال می‌تواند فریفتار باشد! آن سوی‌تر محمود فکری سکان‌دار بنفش‌ها، با ره‌آورد سه امتیازی جنوب، تیمش را از منطقه خطر اندکی دور ساخت.

در پایان هفته دهم، هوادار با 10 امتیاز در رتبه دهم و صنعت نفت در پله‌ی چهاردهم با 7 امتیاز قرار داشتند. از آن دیدار در نیم‌فصل نخست کم‌وبیش شش ماه می‌گذرد و اینک در پایان هفته بیست‌وچهار؛ هوادار با 25 امتیاز در رده یازدهم قرار دارد. آبادانی‌ها هم با 16 امتیاز، تیم شانزدهم آخر- هستند که نشان می‌دهد عملکردشان در قیاس با گذشته، بدتر هم شده است.

 

 

 

پایگاه خبری آبادان خبر اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

امتیازدهی

خروج