کد خبر: ٣٠٢٥٣   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/10/15-٢٢:١٢

بسته خبری بین الملل

تازه‌ترین های بین الملل

دراین بسته خبری به‌تشریح آخرین اخبار بین الملل می پردازیم.

 

آبادان خبر _ تازه‌ترین های بین الملل را اینجا دنبال کنید.

 

نگاه تحلیلگر ترکیه‌ای به اقدام تروریستی کرمان

این روزها در ترکیه، همه جا بحث از جنایات اسراییل در غزه است. از اندیشکده ها و محافل سیاسی گرفته تا رسانه ها، شبکه های فضای مجازی و افکار عمومی، همه درباره مظلومیت فلسطین حرف می زنند و به تازگی، تظاهرات عظیمی در استانبول علیه رژیم صهیونیستی برگزار شد. اما در همین حال، انتقاداتی نیز از سوی سیاستمداران ترکیه مطرح شده و می گویند، نمی شود از سویی مردم را به تظاهرات علیه اسراییل فراخواند و از دیگر سو، میلیاردها دلار کالا به اسراییل صادر کرد.

احمد داود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه و رهبر کنونی حزب آینده، یکی از رهبرانی است که به تمامی، مخالف تداوم روابط سیاسی و اقتصادی بین ترکیه و رژیم صهیونیستی است.

از یک طرف شعار و لعنت، از دیگر سو تجارت

داود اوغلو که به تازگی، با یک ابتکار عمل سیاسی، بیانیه ای را با امضای صدها تن از دانشمندان مشهور جهان در حمایت از مردم غزه منتشر کرده، درباره تجارت با رژیم صهیونیستی سخنرانی کرد و سپس در فضای مجازی، پست های تندی علیه سیاست خارجی دولت اردوغان منتشر کرد.

این محتوای یکی از پیام های اوست: «ای حاکمان استثمارگر و منافق! آیا هرگز از خدا نمی ترسید و از بندگان او خجالت نمی کشید؟ صادرات ما به اسرائیل در آذرماه نیز ادامه یافت. با این میزان صادرات که حتی از صادرات کالاهای ما به جمهوری آذربایجان، ایران و عربستان سعودی بیشتر است، قدرت اسرائیل افزایش یافت. کاری کرده اید که حالا اسراییل، سیزدهمین مقصد جهانی کالاهای صادراتی ترکیه است».

داود اوغلو در پست دیگری نیز نوشته است: «یک نکته ویژه و قابل توجه این است که پس از حملات 7 اکتبر مبارزین فلسطینی، صادرات ترکیه به اسرائیل در مقایسه با داده های قبلی در سطح بالاتری قرار گرفته است. در حالی که قتل عام مردم غزه به دست اسرائیل افزایش یافته، بیایید تحریم تجاری علیه دولت نتانیاهو را اجرا کنیم».

روزنامه قرار از روزنامه های طرفدار عبدالله گل، علی باباجان و احمد داود اوغلو، در یک گزارش تفصیلی به موضوع تجارت ترکیه و رژیم صهیونیستی پرداخته و نشان داده که اظهارات وزیر بازرگانی ترکیه درباره کاهش صادرات به اسراییل، خلاف واقع است.

عمر پولاد وزیر بازرگانی ترکیه به تازگی ادعا کرده که صادرات ترکیه به اسراییل 48 درصد کاهش پیدا کرده است. او دو هفته قبل نیز اعلام کرده بود که بخش اعظم کالاهای صادر شده از ترکیه به اسراییل، در واقع برای خود فلسطینیان است، اما به نام اسراییل ثبت می شود.

روزنامه قرار، آمار و ارقام تجاری را تحلیل کرده و نوشته است: «صادرات ترکیه به اسرائیل که در ماه نوامبر 319.5 میلیون دلار بود، در دسامبر به 430.6 میلیون دلار افزایش یافت. نرخ افزایش دقیقاً 34.8 درصد است. بله، صادرات ما به اسرائیل در ماه دسامبر افزایش یافت. این رقم حتی بیشتر از صادرات 408.3 میلیون دلاری در ماه ژوئیه، قبل از حملات 7 اکتبر است. بنابراین واقعاً یک موفقیت بزرگ به دست آمده است! در اولین روز سال جدید، در پل گالاتا اعتراضی علیه اسرائیل برگزار می شود. اما اگر شهروندان ما،  ارقام واقعی صادرات ترکیه به اسراییل را ببینند، احتمالاً حاضر نخواهند شد پس از این، به فراخوان های حزب حاکم اعتنا کنند».

روزنامه قرار در ادامه نوشته است: «بلال اردوغان چند روز پیش به سرمایه داران ترکیه هشدار داد و اعلام کرد که نباید چیزی به اسراییل بفرستند! اما ظاهراً پسر رئیس جمهور خبر ندارد که ما به طور رسمی، داریم کشتی کشتی کالا به اسراییل می فرستیم! ظاهراً قرار است موضع ترکیه در برابر اسراییل چنین باشد: در ظاهر و در میادین و تظاهرات، به نشانه اعتراض به اسراییل، شیشه نوشابه بر زمین خالی کنیم و همبرگرهای شرکت تولیدی شراکتی اسراییل را لگد کنیم، اما در بندرگاه، محموله های چند صد میلیون دلاری به سوی اسراییل روانه کنیم!»

روزنامه سوزجو چاپ آنکارا و صاحب عنوان پیرتیراژترین روزنامه ترکیه، در تیتر و عکس صفحه نخست نوشته است: «در میدان بر اسراییل لعنت، در عمل با اسراییل افزایش تجارت». این تیتر قافیه دار، نقطه مقابل شعارهایی است که از سوی محافظه کاران هوادار اردوغان مطرح شده که خواستار محافظت از مردم غزه هستند.

موضوع غزه نیز همچون هر مساله دیگری در ترکیه تبدیل به ابزار و خوراک بازی های حزبی و سیاسی شده و مخالفین اردوغان می گویند: «هواداران اردوغان، به بهانه دفاع از غزه، پرچم خلافت عثمانی را بالا برده اند و معتقدند که اگر هم اکنون نظام خلافت عثمانی پابرجا بود، اسراییل را سر جایش می نشاند».

آنان با انتشار عکس ها و تصاویر مختلف، نشان داده اند که علاوه بر استانبول، آنکارا و قونیه، در دیاربکر نیز بر روی دیوار تاریخی بیزانسی این شهر، پرچم خلافت به اهتزاز درآمده و محافظه کاران ترکیه می گویند، تاسیس نظام جمهوری ترکیه، علاوه بر مردم ترکیه به همه جهان اسلام لطمه زد! در طرف مقابل، رسانه های اسلامگرا نیز می گویند: «ما با مخالفین کمالیست و لاییست چه کنیم که حتی فرق پرچم توحید و خلافت عثمانی را نمی دانند؟»

درباره همکاری ایران و ترکیه علیه اسراییل چه می گویند؟

لطیف شیمشک از تحلیلگران محافظه کار و از نویسندگان روزنامه ینی آکیت چاپ آنکارا، به بررسی حمله تروریستی روی داده در کرمان پرداخته و نوشته است: «آمریکا و اسرائیل رسماً در حال انجام حملات جنایت کارانه هستند. آمریکا، دقیقاً مانند گاوچرانی سلاح خود را به سوی منطقه گرفته است. دیدیم که در ایران تعداد کشته شدگان حمله تروریستی بسیار بالا بود. اگر این حمله صورت نمی‌گرفت، رئیس‌جمهور ایران دیروز در ترکیه حضور داشت و با اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه دیدار و گفتگو می‌کرد. قطعاً رئیسی و اردوغان در دیدار خود، بیش از هر موضوعی، درباره ضرورت مقابله با اسراییل و ضرورت حمایت از مردم مظلوم غزه صحبت می کردند. اما این اتفاق نیفتاد. تروریست ها دو بمب را در ایران منفجر کردند و نزدیک به 100 انسان بی گناه را کشتند و رئیس جمهور، سفر خود به ترکیه را لغو کرد. بنابراین، دیدار او با اردوغان انجام نشد. اکنون تمام جهان، بحث درباره نسل کشی اسرائیل را کنار گذاشته و درباره کرمان صحبت می کند. آیا واقعاً غیر از این است که برای ممانعت از همکاری منطقه ای ایران و ترکیه نقشه کشیده اند؟ آنها برای ضربه زدن به ایران و ترکیه و جلوگیری از همفکری تهران و آنکارا، تروریست ها را به کار می گیرند. هم داعش و هم پ.ک.ک، از چنین قابلیتی برخوردارند و برای لطمه زدن به قدرت اثرگذاری امنیتی ترکیه و ایران، از این دو گروه تروریستی استفاده می کنند. آیا سازمان تروریستی دیگری در منطقه وجود دارد که بتواند این کار را انجام دهد؟ آیا ایالات متحده می تواند فی الفور یک سازمان تروریستی جدید ایجاد کند که ما هنوز نام آن را نمی دانیم؟ خیر. همین دو گروه هستند. دو هفته پیش 12 سرباز ما شهید شدند، سپس صالح عاروری، رهبر شماره دو حماس در لبنان کشته شد و پس از آن نیز حمله تروریستی در کرمان روی داد. اراده ای که عاروری را ترور کرد، همان است که کشتار سربازان ترک و انفجار در کرمان هم زیر سر اوست. چرا؟ به این دلیل که ترکیه و ایران، تنها دو کشوری هستند که شدیدترین واکنش را به تروریسم دولتی اسرائیل نشان داده اند».

تحلیلگر ترک، در ادامه به این اشاره کرده که آمریکا و رژیم صهیونیستی، به منظور مهار قدرت ایران و ترکیه و حمایت کامل از صهیونیست ها، قصد دارند از توان نظامی خود در منطقه استفاده کنند و اتفاقات روی داده در عراق، سوریه و لبنان، در راستای مهار قدرت دو کنشگر منطقه یعنی تهران و آنکارا است./ اخبار بین الملل


نودویکمین روز «طوفان الاقصی»

ارتش رژیم اسرائیل بامداد امروز شنبه از خشکی و دریای مرکز و جنوب نوار غزه را هدف حملات توپخانه‌ای و هوایی خود قرار داده که تا این لحظه 6 نفر به شهادت رسیده و 15 تن دیگر زخمی شده‌اند.

در بخش کرانه باختری، ارتش رژیم اسرائیل همانند روزهای گذشته به مناطقی مانند رام الله، الخلیل و قلقیلیه یورش برده و شماری از جوانان فلسطینی را ربوده است.

مهمترین تحولات نود و یکمین روز طوفان الاقصی را در ادامه دنبال کنید:

*************************************************************

15:37-  راهپیمایی گسترده حمایت از مقاومت  در زادگاه  شهید العاروری  

شمار بسیار زیادی از فلسطینیان امروز در  روستای العاروره زادگاه صالح العاروری در  رام الله  در حمایت از مقاومت تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین و حماس بر وفاداری به پیمودن راه فرمانده  شهید صالح العاروری و  حمایت از غزه و مقاومت تاکید کردند.

15:17- عملیات مقاومت فلسطین علیه صهیونیست‌ها در خان یونس

گردان های عزالدین القسام شاخه نظامی جنبش حماس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد رزمندگان این گردانها موفق شدند با منفجر کردن سه قبضه مین ضد نفر در یک میدان مین ، 7 نفر از نیروهای پیاده نظام رژیم صهیونیستی را در منطقه خزاعه در شرق شهر خان یونس در جنوب نوار غزه هدف قرار دهند و آنها را به هلاکت رسانده یا زخمی کنند.

گردان‌های قسام همچنین اعلام کرد یک دستگاه بولدوزر اسرائیلی را در شهرک خزاعه در شرق خان یونس در جنوب نوار غزه با راکت ضدزره یاسین 105 هدف قرار داده است.

15:06- شهدای غزه به 22600 نفر رسید

وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد شمار شهدای غزه از آغاز نبرد طوفان الاقصی در هفتم اکتبر تاکنون به 22600 نفر و شمار مجروحان نیز به 57910 نفر رسیده است.

این وزارتخانه همچنین افزود: رتش رژیم صهیونیستی در 24 ساعت گذشته 15 کشتار و جنایت دیگر را در این باریکه مرتکب شده که طی آن 162 نفر به شهادت رسیده و 296 نفر هم زخمی شدند.

14:50- عملیات مشترک گردانهای القسام و القدس علیه صهیونیست‌ها

گردان‌های شهید عزالدین القسام شاخه نظامی جنبش حماس و گردانهای القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در عملیاتی مشترک توانستند 3  دستگاه تانک مرکاوای رژیم صهیونیستی را با راکت «الیاسین 105» و «تاندوم» در منطقه «معن« در شهر خان یونس در جنوب نوار غزه هدف قرار دهند.

14:47-زخمی شدن 14 نظامی صهیونیست در 24 ساعت گذشته

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد در 24 ساعت گذشته 14 نظامی دیگر این رژیم در نبرد با مقاومت در مناطق مختلف نوار غزه زخمی شدند.

14:05- ادامه  حملات و موج بازداشت‌ها در مناطق فلسطینی

باشگاه اسیر فلسطین اعلام کرد نظامیان اشغالگر صهیونیست طی شب گذشته و صبح امروز 12 فلسطینی را در مناطق مختلف کرانه باختری بازداشت کردند.

در همین حال رژیم صهیونستی اردوگاه نصیرات در مرکز نوار غزه را هدف حملات خشن توپخانه ای قرار داد.

13:58- تشدید تدابیر امنیتی در قدس و حمله به شهروندان فلسطینی

نظامیان اشغالگر صهیونست یک زن فلسطینی را  در حالی که قصد داشت برای شرکت در نماز جمعه از طریق  «باب الاسباط » وارد مسجد الاقصی شود،  مورد حمله و ضرب و جرح قرار داند.

13:51- شکایت لبنان از رژیم صهیونیستی در شورای امنیت

وزیر خارجه لبنان اعلام کرد کشورش شکایتی را علیه اسرائیل به علت حمله به یک منطقه مسکونی در حومه جنوبی  بیروت پایتخت این کشور، ، به شورای امنیت ارائه کرده است.

عبدالله بوحبیب، افزود:  حمله اسرائیل به حومه جنوبی بیروت نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان است.

وزیر خارجه لبنان با اشاره به ترور صالح العاروری از مقامات حماس در ضاحیه جنوبی بیروت، ماجراجویی‌های رژیم صهیونیستی را  عامل  گسترش احتمالی  جنگ در منطقه دانسته است.

13:33- تظاهرات عمانی‌ها در حمایت از فلسطین و غزه

شهروندان عمانی نیز به مانند بسیاری از کشورهای دیگر امروز تظاهرات حمایت  از مردم  فلسطین و ساکنان غزه، برگزار کردند.

در این تظاهرات که در منطقه  «نزوی» برگزار شد، شهروندان عمانی  با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین حمایت خود را از مقاومت اعلام  کردند و خواستار موضعگیری قاطع حکام کشورهای اسلامی در حمایت از آرمان فلسطین شدند.

13:12- خودروهای زرهی صهیونیست‌ها هدف مقاومت قرار گرفت

 گردان‌های القسام شاخه نظامی جنبش حماس اعلام کرد، تجمع تجهیزات و خودروهای زرهی اشغالگران اسرائیلی را در غرب اردوگاه المغازی در مرکز نوار غزه با گلوله‌های خمپاره کالیبر سنگین هدف قرار داد.

12:22- سفر قریب الوقوع وزیر خارجه آمریکا به اردن

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه به اردن سفر خواهد کرد.

بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی به ویژه بحران غزه، محور رایزنی‌های بلینکن با مقامات اردنی اعلام شده است.

12:04-  واکنش جبهه خلق به یاوه گویی‌های وزیر جنگ رژیم صهیونیستی

جبهه خلق برای آزادی فلسطین  اظهارات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره نحوه کنترل غزه بعد از جنگ را توهم خواند.

جبهه خلق اعلام کرد اظهار نظرهای وزیر جنگ دشمن صهیونیست درباره طرحها و برنامه های دولتش برای کنترل امنیتی مستمر نوار غزه، توهم محض است و روز بعد از جنگ، روز شکست و عقب نشینی کامل متجاوزان و روز پیروزی مقاومت خواهد بود.

11:53- تظاهرات حامیان فلسطین مقابل منزل وزیر خارجه آمریکا

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند تظاهرات‌کنندگان حامی فلسطین روز پنجشنبه مقابل منزل آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ایالت ویرجینیا تجمع کردند.

فعالان حامی فلسطین در این تظاهرات با سر دادن شعار «شرم بر شما» اعتراض خود را به حمایت‌های آمریکا از اسرائیل در جریان جنگ غزه نشان دادند.

تظاهرات‌کنندگان همچنین با پاشیدن رنگ قرمز بر روی خیابان‌ها و خودروی شخصی بلینکن تلاش کردند توجه او را به کشتار بی‌سابقه غیرنظامیان در غزه جلب کنند.

«کشتار در غزه را متوقف کنید» و «جنایتکار جنگی» از جمله دیگر شعارهایی بود که تظاهرات‌کنندگان سر دادند.

11:46- آسوشیتدپرس: اسرائیل با تحقق اهداف جنگی خود فاصله دارد

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده اسرائیل هنوز با رسیدن به اهداف خود در نابود کردن حماس و آزادسازی 129 گروگان خود در غزه فاصله دارد.

یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل می‌گوید چندین هزار نفر از مبارزان حماس در شمال غزه که تمامی محله‌ها با خاک یکسان شده‌اند باقی مانده‌اند.

به نوشته آسوشیتدپرس، در مرکز غزه و شهر خان‌یونس در جنوب این باریکه درگیری‌های سنگینی در جریان است اما مقام‌های اسرائیل می‌گویند ساختار نظامی حماس در اینجا تا حد زیادی سالم باقی مانده است.

11:38- حملات هوایی رژیم صهیونیستی  به جنوب لبنان

خبرنگار شبکه المیادین از حمله هوایی امروز رژیم صهیونیستی به اطراف شهرک  مروحین و «مجدل زون» در جنوب لبنان خبر داد.

11:37- 6 شهید در حملات صبح امروز به خانیونس

شبکه الجزیره گزارش داد در حملات هوایی و بمباران صبح امروز شهر خانیونس  در جنوب نوار غزه  6 فلسطینی به شهادت رسیدند

11:18- آنروا: به شدت تحت فشاریم

سخنگوی آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل در مناطق فلسطینی اعلام کرد این آژانس تحت فشار شدیدی قرار دارد و  با وضع موجود و در حال حاضر  از یک میلیون و هشتصد هزار نفر در نوار غزه حمایت می کند.

11:15- تاکید یمنی‌ها بر مقابله با آمریکا و رژیم صهیونیستی

مردم یمن در بیانیه پایانی تظاهرات گسترده خود  با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت از فلسطینیان تاکید کردند خون شهدای نیروی دریایی ارتش یمن در تجاوز آمریکا هرگز هدر نخواهد رفت.

یمنی‌ها همچنین بر هوشیاری و آمادگی کامل خود برای جنگ و نبرد با دشمن آمریکایی دوشادوش نیروهای مسلح خود تاکید کردند.

11:12- سفر قریب الوقوع مقام اروپایی به لبنان

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قصد دارد بزودی عازم لبنان شود.

جوزپ بورل به منظور بحث و رایزنی با هدف جلوگیری از تشدید تنشها در مرزهای لبنان با فلسطین (اشغالی) عازم بیروت پایتخت لبنان خواهد شد.

11:08- سازمان پزشکان بدون مرز: اسرائیل به هیچ چیز رحم نمی‌کند

سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد هیچ کس و هیچ مکانی در غزه امن نیست و ما به منظور جلوگیری از کشته و زخمی شدن تعداد بیشتر افراد، نیازمند برقراری آتش بس فوری و دائم هستیم.

11:07- تظاهرات گسترده یمنی‌ها در حمایت از فلسطین

مردم یمن امروز  در استان‌های مختلف این کشور در حمایت از مردم فلسطین و مقاومت آنها  تظاهراتی گسترده با شعار «خون آزادگان در مسیر پیروزی قرار دارد» برگزار کرده‌اند.

اهالی استان صعده  در شمال این کشور در حمایت از مردم فلسطین و مقاومت به شکلی گسترده به خیابانها آمده‌اند.

10:42- «مرگ تدریجی» بیش 10 هزار بیمار سرطانی در نوار غزه

بیش از 10 هزار بیمار سرطانی در نوار غزه  پس از تخریب بیمارستان هایشان در حملات هوایی رژیم صهیونیستی و  تدوام محاصره نوار غزه و عدم امکان دسترسی به دارو با مرگ تدریجی دست و پنجه نرم می‌کنند.

این بیماران سرطانی پس از هدف قرار گرفتن تنها بیمارستان تخصصی بیماران سرطانی به نام بیمارستان «دوستی ترکیه و فلسطین» در نوار غزه به دست رژیم  صهیونیستی  و ممانعت از رسیدن دارو برای بیماران بویژه دوزهای «شیمی درمانی» و همچنین ادامه محاصره نوار غزه و جلوگیری از سفر بیماران به خارج برای تکمیل درمان خود، با مرگ تدریجی روبرو هستند.

10:04- بالا گرفتن اختلافات درباره کابینه رژیم اسرائیل/ لاپید: نتانیاهو باید برود

رهبر مخالفان کابینه  رژیم صهیونیستی افشای برخی اطلاعات جلسه شب گذشته کابینه اسرائیل را مایه شرمساری دانست.

یائیر لاپید اعلام کرد آنچه از جلسه دیشب کابینه اسرائیل به بیرون درز کرده است به مثابه یک لکه ننگ و دلیلی برخطرناک بودن دولت کنونی اسرائیل است.

این دولت و رئیس آن (نتانیاهو) باید تغییر کنند و دولتی دیگر جایگزین آن شود زیرا نمی تواند تصمیمی راهبردی به نفع اسرائیل اتخاذ کند.

10:01- انهدام یک دستگاه نفربر زرهی رژیم صهیونیستی

گردان‌های مجاهدین اعلام کرد یک نفربر اسرائیلی را در منطقه شیخ رضوان در شهر غزه با راکت ضدزره هدف قرار داده که طی آن این خودرو منهدم شده و نیروهای داخل آن کشته و زخمی شدند.

10:00- فاش شدن روز افزون  ابعاد تلفات و خسارات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه

با گذشت بیش از سه ماه از جنگ غزه، ابعاد تلفات و خسارات رژیم صهیونیستی بویژه در نبردهای زمینی با  رزمندگان مقاومت در حال فاش شدن است.

رسانه‌های اسرائیل به نقل از وزارت جنگ این رژیم اعلام کردند این وزارتخانه برآورد می‌کند بیش از  12000 نظامی اسرائیلی در نتیجه جنگ غزه دچار معلولیتها و از کار افتادگی دائم شوند.

این منابع تصریح کردند: وزارت جنگ تخمین می زند شمار سربازان معلول ارتش بیش از 20 درصد افزایش یابد.

رسانه‌های صهیونیست خاطر نشان کردند: افزایش تعداد مجروحان در میان نیروهای ارتش به یک اتفاق و رویداد  تاریخی و فراگیر در سطح داخل تبدیل خواهد شد که نیازمند  در نظر گرفتن یک چارچوب گسترده برای توانبخشی به نظامیان است.

09:59- درگیری مقاومت فلسطین با اشغالگران اسرائیلی در شرق النصیرات

منابع خبری از درگیری شدید مبارزان مقاومت فلسطین با نظامیان اشغالگر اسرائیلی در شرق اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه خبر دادند.

09:56- هزینه 12 هزار نظامی از کارافتاده ارتش اسرائیل بر دوش کابینه نتانیاهو

رسانه‌های صهیونیستی به نقل وزارت جنگ این رژیم اعلام کردند انتظار می رود جنگ غزه دست کم 12 هزار زخمی و نیروی از کار افتاده نظامی را بر ارتش اسرائیل تحمیل نماید که از این پس باید هزینه‌های از کارافتادگی آنها را نیز تامین کرد.

09:53- درگیری در جلسه کابینه امنیتی صهیونیستی/ نتانیاهو دستور تعطیلی جلسه را صادر کرد.

منابع رسانه‌ای صهیونیستی از درگیری شدید اعضای حاضر در جلسه کابینه امنیتی این رژیم خبر دادند.

گفته می‌شود پس از انتصاب «شائول موفاز» وزیر جنگ سابق اسرائیل توسط هرتسی هالوی رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی به عنوان مسئول کمیته تحقیقات نظامی شکست اسرائیل در روز عملیات طوفان الاقصی، برخی از وزرای کابینه نتانیاهو شدیدا به این اقدام اعتراض کردند.

با بالا گرفتن اختلافات میان نفرات کابینه امنیتی و فریاد اعضای حاضر در جلسه بر سر یکدیگر، نتانیاهو تصمیم گرفت تا پیش از درگیری فیزیکی میان این نفرات، دستور تعطیلی نشست کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی را صادر کند.

مهم ترین اخبار بامدادی نودویکمین روز «طوفان الاقصی»

خالد مشعل: خون العاروری و یارانش با خون غزه آمیخته شد

🔹خالد مشعل، رئیس جنبش حماس در خارج از فلسطین اشغالی گفت:  شهادت رهبران حماس این واقعیت را ثابت می‌کند که راه شهادت، انتخاب رهبران جنبش و نیز انتخاب سربازان آن است.

🔹او با بیان اینکه خون العاروری و یاران شهیدش با خون غزه آمیخته شد که حماسه‌ای تاریخی را در نبرد سیل الاقصی رقم می‌زند، تاکید کرد:  مرحوم شهید صالح العاروری در تأسیس گردان‌های قسام شرکت کرد و در راهپیمایی مقاومت علیه اشغالگری، از بذل جان و تلاش خود دریغ نکرد.

🔹مشعل گفت: دشمن فکر می‌کند که ترور رهبران، اراده مقاومت را در هم می‌شکند و رهبران را تضعیف می‌کند، اما نمی‌داند که این یک توهم بزرگ است.

بمباران شدید مرکز نوار غزه

🔹جنگنده های رژیم اسرائیل در اولین ساعات از بامداد امروز جمعه اردوگاه‌های المغازی و النصیرات را به شدت بمباران کردند.

5 شهید در بمباران شهر رفح

🔹بمباران خانه‌ای در شهر رفح، واقع در جنوب غزه، پنج شهید تاکنون داشته است.

یورش صهیونیست‌ها به چند منطقه در کرانه باختری

🔹نظامیان ارتش اشغالگر به شهر عزون واقع در شرق قلقیلیه و شهرک اریحا واقع در رام الله یورش برده‌اند.

درگیری جوانان فلسطینی با متجاوزان صهیونیست در شهر الخلیل

🔹شهر الخلیل از جمله مناطقی است که ارتش رژیم اسرائیل بامداد امروز جمعه یورش برده و این یورش منجر به درگیری مسلحانه با جوانان فلسطینی شده است.

حملات توپخانه‌ای از دریا و خشکی به سمت مرکز غزه

🔹 رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند که از ساعات اول بامداد امروز جمعه رژیم اسرائیل با توپخانه دیرالبلح را زیر آتش خود گرفته‌ است و قایق‌های جنگی رژیم صهیونیستی نیز سواحل این منطقه را  گلوله باران کرده‌اند.

تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی دلایل شکست ارتش صهیونیستی در شنبه سیاه

🔹رسانه‌های عبری بامداد امروز جمعه گزارش دادند که هرتزی هالیوی، رئیس ستاد کل ارتش رژیم اسرائیل تصمیم گرفته تیم متخصص حقیقت یاب در جنگ غزه تشکیل شود تا دلایل شکست و فضاحت روز هفتم اکتبر (15 مهر) که عملیات طوفان الاقصی مقاومت فلسطین کلید خورد، بررسی کند./ خبر بین الملل


سیدحسن نصرالله: انتقام «العاروری» را قطعا خواهیم گرفت

سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان  امروز به مناسبت هفتمین روز درگذشت حاج محمد یاغی ملقب به «ابوسلیم» معاون اجرایی حزب الله  در حسینیه مقام «سیده خوله» (سلام الله علیها) در بعلبک برگزار می‌شود.

حمله تروریستی کرمان را به ملت ایران تسلیت عرض می‌کنم

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در آغاز سخنانی امروز خود حمله تروریستی کرمان را به امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، ملت ایران و خانواده شهدای تسلیت گفت و اعلام کرد، بار دیگر تاکید می‌کنیم که خون شهدا هرگز هدر نخواهد رفت.

 تسلیت شهادت «طالب السعیدی» از فرماندهان حشد الشعبی

دبیر کل حزب الله لبنان همچنین در سخنان خود شهادت «طالب السعیدی» از فرماندهان حشد شعبی عراق را که در حملات مستقیم آمریکاییها به شهادت رسید  به مردم عراق،  گروهها و جناح‌های  مختلف مقاومت در عراق، نیروهای الحشد الشعبی و جنبش نُجَباء  تبریک و تسلیت گفت.

 امام موسی صدر الهام بخش ابوسلیم بود

سید حسن نصرالله ادامه داد: شهید صدر الهام بخش نخست ابوسلیم بود و زمانی که به حوزه علمیه بعلبک رفت با مردمان منطقه بقاع ارتباط خوبی در سطح سازمانی و مردمی برقرار کرد.

وی افزود: ابوسلیم با سید عباس موسوی موسس حوزه بعلبک ارتباطات بسیار خوبی داشت و از همان روزها روابط من نیز با ابوسلیم شروع شد. این در حالی است که بسیاری از دوستان خود نظیر شیخ حسن اللغیث را از دست دادیم.

 ابوسلیم در مبارزه با تکفیری‌‌ها نقش موثری داشت

سید حسن نصرالله در سخنرانی خود تاکید کرد  پس از سال 1982، حاج ابوسلیم به عنوان فردی، مجاهد و رزمنده مقاومت،به مانند بسیاری دیگر از افراد بدون توجه به مناصب و موقعیت های خود به  حزب الله پیوست.

به گفته نصراالله، عشق او به امام خمینی و امام خامنه‌ای بی نظیر بود اما عشق اصلی او به امام زمان (عج) بود و زیباترین سخنانش به ایشان بود. این عشق و معرفت باعث ثبات شخصیت و پذیرش ماموریتها در سخت ترین شرایط شده بود.

دبیرکل حزب الله لبنان به نقش ابوسلیم در مبارزه با تکفیری ها اشاره کرد و افزود : ابوسلیم در مبارزه با تکفیری‌ها و بویژه در زمانهای فتنه نقش بسیار موثری ایفا می‌کرد.

طی سه ماه بیش از 670 عملیات در شمال فلسطین اشغالی انجام دادیم

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملیات مقاومت لبنان علیه صهیونیست در جنوب لبنان اعلام کرد: از 8 اکتبر تاکنون  تا شعاع بیش از 100 کیلومتری  با دشمن صهیونیست در جنوب وارد جنگ شده ایم.

نصرالله افزود:  مقاومت اسلامی در مدت 3 ماه بیش از 670 عملیات انجام داده است  و 48 نقطه مرزی را چندین بار هدف حمله قرار داده است . مقاومت اسلامی  همچنین 494 حمله انجام داده است که در خلال آن  50 نقطه مرزی بیش از یک بار هدف قرار گرفتند.

تجهیزات فنی و مخابراتی رژیم صهیونیستی در مرز با لبنان را منهدم کردیم

دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی خود تصریح کرد مقاومت اسلامی بسیاری از تجهیزات فنی و  مخابراتی در مرزها هدف حمله قرار داده و آنها را به طور کامل منهدم کرده است.

فرار صهیونیست‌ها از ترس رویارویی با مقاومت

نصرالله تاکید کرد: نظامیان اسرائیلی از بیم پیشروی رزمندگان مقاومت از مراکز استقرار خود به سمت  مواضع و شهرک‌های صهیونیست نشین گریختند.

رژیم صهیونیستی تلفات و خسارات خود در جنگ را سانسور می‌کند
 
دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید بر انهدام  تعداد زیادی خودرو های نظامی و تانکها  در طول مرز خاطر نشان کرد: این عملیات برای دشمن بسیار «طاقت فرسا» بوده است ، دشمنی که بر خسارات سنگین خود  سرپوش می‌گذارد. دشمن نه به تعداد کشته‌ها و نه به تعداد زخمی‌های خود رسما اعتراف نمی‌کند و سیاست سرپوش گذاشتن و سانسور بخشی از سیاست‌های این رژیم است.

مهاجرت معکوس هزینه زیادی برای صهیونیستها در پی داشته است

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد  آنچه در جبهه شمالی اتفاق می‌افتد، تحقیر واقعی ارتش دشمن صهیونیست است. این در حالی است که  تنها در 8 بیمارستان در شمال اسرائیل ، آمار مجروحان  بیش از دو هزار نفر است.

نصرالله افزود: مقاومت اسلامی ساکنان شهرک‌های صهیونیست نشین را با وجود اینکه آنها اشغالگر هستند ، هدف قرار نداده است ضمن آنکه مهاجران اسرائیلی فشار سنگینی به دولت اشغالگر وارد کرده‌اند.

دبیر کل حزب الله افزود:  ما از ابتدا گفته ایم که هدف جبهه  مقاومت در جنوب فشار آوردن به دشمن  صهیونیست برای توقف تجاوز به غزه و  کاستن از باری بوده است که روی دوش مقاومت غزه قرار دارد.

 انتقام العاروری را خواهیم گرفت

 سید حسن نصر الله تاکید کرد شهادت  شیخ صالح العاروری و برادرانش در حومه جنوبی قطعاً بدون پاسخ و مجازات نخواهد بود و تصمیم درباره نحوه پاسخ به این اقدام در دست میدان است.

دبیر کل حزب الله تاکید کرد  اگر در قبال ترور و شهادت العاروری سکوت کنیم، لبنان  دیگر  بدون حفاظ خواهد بود و بنابراین ما ناگزیر به پاسخ خواهیم بود.

 آمریکا به شدت نگران «گسترش جنگ» است

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه سخنان خود به تجاوز اخیر آمریکا علیه مواضع حشد شعبی در عراق اشاره کرد و گفت: هم اکنون فرصت بسیار مناسبی پیش روی عراقیها  و  لبنانی‌ها برای پایان دادن به اشغالگری  و حضور اشغالگران فراهم شده است .

نصرالله گفت:  آمریکا نمی‌خواهد جنگ را گسترش دهد زیرا  هم اکنون در جبهه اوکراین مشغول است و خود را برای شکست استراتژیک در برابر روسیه آماده می‌کند.

فرصت تاریخی برای اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق فراهم است

سید حسن نصر الله گفت : امروز فرصتی  بسیار مناسب برای رهایی  از شر حضور نیروهای آمریکایی در عراق و خلاص شدن از شر روایت‌های جعلی و نادرست آمریکا در زمینه  مبارزه با داعش فراهم شده است . امروز فرصتی تاریخی برای عراقیها بوجود آمده است تا اشغالگرانی را که خون مردم منطقه را می ریزند؛ طرد کنند.

 آمریکا حامی اصلی داعش است

دبیرکل حزب الله لبنان در سخنان خود تصریح کرد، نیروهای آمریکایی از  گروه تروریستی داعش در سوریه حمایت می‌کنند و افزون بر حمایتهای گوناگون اعضای آن را نیز  از زندان‌ها آزاد می‌کنند.

نصرالله تاکید کرد  برخی تلاش می‌کنند دستاوردهای محور مقاومت را دست کم  گیرند. در این میان کسانی هستند که از ابتدای تجاوز به غزه تاکنون هیچ چیزی نگفته اند و موضعی نگرفته‌اند.

یمن به بخشی از معادله بین المللی تبدیل شده است

دبیرکل حزب الله تصریح کرد نظام‌هایی که در قبال تجاوزات اسرائیل سکوت کردند از آنچه یمنی‌ها در دریای سرخ انجام می‌دهند؛ شگفت‌زده شده‌اند. موضعگیری‌های شجاعانه انصار الله باعث شد بسیاری از طیف‌ها و گروههای یمنی  در موضع خود در قبال انصارالله تجدید نظر کنند.

برخی کشورهای اروپایی حاضر به پیوستن به ائتلاف آمریکایی نشده‌اند

سید حسن نصرالله گفت برخی کشورهای اروپایی با پیوستن به ائتلافی که ایالات متحده آمریکا در دریای سرخ تشکیل داده، مخالفت کرده‌اند.

آمریکا باید بداند در یمن فقط با انصار الله روبرو نیست

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد  یمن اکنون به بخشی از معادلات بین‌المللی  تبدیل شده  است و  اقدامات آمریکایی‌ها در دریای سرخ را رسوا کرد و از آنها پرده برداشت.دولت آمریکا باید بفهمد که  در یمن تنها با جنبش انصارالله مواجه نیست، بلکه با میلیون‌ها نفر از مردم یمن روبروست که همه متجاوزان  به این کشور را شکست داده اند.

سید حسن نصرالله افزود:  یمن روز به روز  در  چشم جهان عرب و اسلام و در چشم دوستان و دشمنانش  عزیزتر و  عزتمند تر می‌شود.

دبیر کل حزب الله همچنین مقاومت و  ایستادگی همتای مردم غزه را ستایش گرفت و گفت  استواری مردم و مقاومت در غزه  همان چیزی است که ما را نسبت به آینده خوشبین می‌کند و بدان بشارت می دهد. اگر رژیم اشغالگر بتواند اراده غزه را  در هم بشکند، نوبت بعدی لبنان و به ویژه منطقه جنوب رود لیطانی خواهد بود./ اخبار بین الملل


تظاهرات حامیان فلسطین مقابل منزل وزیر خارجه آمریکا

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند تظاهرات‌کنندگان حامی فلسطین روز پنجشنبه مقابل منزل آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ایالت ویرجینیا تجمع کردند.

فعالان حامی فلسطین در این تظاهرات با سر دادن شعار «شرم بر شما» اعتراض خود را به حمایت‌های آمریکا از اسرائیل در جریان جنگ غزه نشان دادند.

تظاهرات‌کنندگان همچنین با پاشیدن رنگ قرمز بر روی خیابان‌ها و خودروی شخصی بلینکن تلاش کردند توجه او را به کشتار بی‌سابقه غیرنظامیان در غزه جلب کنند.

«کشتار در غزه را متوقف کنید» و «جنایتکار جنگی» از جمله دیگر شعارهایی بود که تظاهرات‌کنندگان سر دادند.

حمایت‌های آمریکا از اسرائیل در جنگ غزه با مخالفت‌های عمده‌ای از سوی عموم مردم و حتی کارکنان دولت مواجه شده است. بسیاری از کارکنان دولت آمریکا با نگارش یادداشت‌های اعتراضی در ماه‌های گذشته از دولت بایدن خواسته‌اند خواستار آتش‌بس در غزه شود.

از زمان آغاز جنگ در غزه دو نفر از مقام‌های دولت جو بایدن در اعتراض به حمایت‌های بی‌امان آمریکا از رژیم صهیونیستی از سمت خود استعفا کرده‌اند./ خبر بین الملل

 

 

 

پایگاه خبری آبادان خبر اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.


خروج