کد خبر: ٣١٣٤٠   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/03/15-١٢:٠٢

مطالعه جدید در نشریه «تغذیه و دیابت» به بررسی ارتباط بین رژیم غذایی غنی از فلاونوئید و شروع دیابت نوع ۲ در یک جمعیت بزرگ در بریتانیا پرداخته است.

 

آبادان خبر _ نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف غذاهای غنی از فلاونوئید، از جمله چای سیاه و سبز، توت و سیب، می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.

این مطالعه براساس یک مطالعه کوهورت مبتنی بر جمعیت در مقیاس بزرگ بیش از ۵۰۰ هزار بزرگسال در بریتانیا بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ انجام شد. دریافت میزان فلاونوئید توسط شرکت‌کنندگان از طریق دو یا چند بررسی رژیم غذایی ۲۴ ساعته که با استفاده از پایگاه داده وزارت کشاورزی آمریکا تجزیه و تحلیل شده بود، مورد ارزیابی قرار گرفت.

۱۰ غذا غنی از فلاونوئید بر اساس میانگین مصرف روزانه انتخاب شدند. امتیاز فلاوودیت (FDS) با جمع وعده‌های این ده غذا محاسبه شد. سپس، تجزیه و تحلیل‌های آماری برای محاسبه عوامل مخدوش کننده بالقوه و برای ارزیابی رابطه بین دریافت فلاونوئیدهای غذایی و ایجاد دیابت نوع ۲ انجام شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که هر وعده اضافی از غذاهای غنی از فلاونوئید خطر ابتلا به دیابت را تا ۶ درصد کاهش می‌دهد. مصرف ۴ وعده چای سیاه یا سبز در روز با ۲۱ درصد کاهش خطر مرتبط است و ۱ وعده توت در روز با ۱۵ درصد کاهش خطر مرتبط است. مصرف ۱ وعده سیب در روز هم با ۱۲ درصد خطر کمتر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف بیشتر غذاهای غنی از فلاونوئید در میان شرکت‌کنندگان زن، افراد مسن‌تر، افرادی که فعالیت بدنی داشتند و افرادی که سطح تحصیلات بالاتری داشتند، رایج‌تر بود. متوسط مصرف روزانه فلاونوئید ۸۰۵.۷ میلی گرم بود. در میان زیر کلاس‌های فلاونوئید، پلیمرها - از جمله پروآنتوسیانیدین‌ها - و فلاوان-۳-اول‌ها (flavan-۳-ols) مهم‌ترین مشارکت‌کنندگان بودند که به ترتیب ۶۷ و ۲۲ درصد از کل دریافتی را تشکیل می‌دادند.

چای منبع اصلی برای این زیر کلاس‌ها بود. فلاون‌ها که عمدتا از فلفل به دست می‌آیند، کمترین میزان مصرف را در کل فلاونوئیدها داشتند.

این مطالعه نشان داد که امتیاز بالاتر فلاوودیت (FDS) - معادل مصرف ۶ وعده غذای غنی از فلاونوئید در روز - با ۲۸ درصد کمتر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در مقایسه با مصرف کمتر فلاونوئید به میزان یک وعده در روز مرتبط است. این نتایج نشان می‌دهد که انتخاب یک رژیم غذایی غنی از غذاهای گیاهی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ از دیر باز به عنوان یکی از راه‌های پیشگیری از این بیماری شناخته شده است./ سلامت

 

تازه‌ترین های سلامت را اینجا بخوانید.

 

 

 

پایگاه خبری آبادان خبر اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.


خروج