کد خبر: ٣١٠٨٩   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/12/20-١٣:٣٨

ماموریت ناممکن 4؛

ویسی در نقش ناجی

رضا امیری

 

 

آبادان خبر _ سرمربی جدید تیم فوتبال صنعت نفت آبادان انتخاب شد. بعدازظهر پنج‌شنبه 18 اسفند؛ مسئولان باشگاه با معرفی «عبدالله ویسی» به‌عنوان چهارمین سرمربی برزیلی‌ها در لیگ جاری، به گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت نیمکت این تیم پایان دادند.

پس‌ازآنکه «ادسون تاوارس» به‌صورت توافقی از این تیم جدا شد؛ مذاکره با ویسی به‌طور جدی در دستور کار اعضای هیئت‌مدیره قرار گرفته و این مربی خوزستانی با حضور در باشگاه و مذاکره نهایی؛ از این پس عهده‌دار هدایت طلایی‌پوشان آبادانی در ادامه‌ی لیگ برتر خواهد بود.

پیش از ویسی؛ سه سرمربی نفتی‌ها به دلیل عملکرد ضعیف از این تیم کنار گذارده شدند. رضا پرکاس در ۶ مسابقه ۴ امتیاز؛ فیروز کریمی در 5 مسابقه 2 امتیاز و ادسون تاوارس در 11 دیدار 6 امتیاز به دست آورد. هیچ یک نتوانست به معدل 1 امتیاز در هر دیدار دست یابد. پرکاس، کریمی و تاوارس به ترتیب با میانگین 0.67؛ 0.4 و 0.55 امتیاز به ازای هر مسابقه، عملکرد غیرقابل دفاعی برجای گذاشتند.

تا روشن شدن سرنوشت صنعت نفت در لیگ جاری تنها 790 دقیقه یا اندکی بیشتر باقی مانده است. به‌اندازه‌ی نشستن ویسی برای 8 مسابقه بر نیمکت طلایی‌پوشان! فاصله‌ی امتیازی با تیم‌های چهاردهم و سیزدهم جدول شرایط متفاوتی با دوره‌های گذشته برای آبادانی‌ها رقم زده است. برای آنکه کار به اما و اگر کشیده نشود، نفتی‌های آبادان محکوم به کسب حداقل 18 امتیاز از مجموع 24 امتیاز ممکن در ادامه‌ی راه هستند. عملکرد آبادانی‌ها در فصل جاری لیگ برتر، آمیخته‌ای از عملکرد کلی هیئت‌مدیره، مدیران عامل، کادر فنی و بازیکنان است و هر یک و همگی قدر و سهمی از ناکامی‌ها دارند. به‌گاه مقتضی، هر گزاره و عامل با تحلیل‌هایی جداگانه واکاوی خواهند شد.

آبادانی‌ها از 66 امتیاز ممکن تا پایان هفته‌ی بیست و دوم، تنها 12 امتیاز به دست آورده‌اند. کمتر از 19 درصد مجموع امتیاز و شگفتا برای ماندن به 75 درصد امتیازهای باقیمانده نیازمندند! به ماموریتی ناممکن می‌ماند که برای بار چهارم به سرمربی چهارم سپرده شده است.

عبدالله ویسی در این ماموریت تازه با همین داشته‌های موجود باید دو نوار ناکامی را قطع کرده و در نقش ناجی آبادانی‌ها ظاهر شود. نخست قطع نوار ناکامی تیمی تا به بتواند در ادامه امیدوار به قطع نوار ناکامی سرمربیان امیدوار باشد.

اکنون گواردیولای ایران، میراث‌دار موقعیتی است که در خلق آن، هیچ اندازه مسئولیت متوجه او نیست. ویسی و صنعت نفت، روز دوشنبه در آبادان میزبان ملوانان خواهند بود. پیروزی و کسب سه امتیاز این دیدار، انگیزه و شوکی امیدبخش به تیم وارد می‌سازد و آن‌ها را با روحیه‌ای بهتر به پیشواز تعطیلات پایان سال می‌برد.

پس‌ازاین دیدار، ویسی و یاران؛ 17 روز فرصت دارند تا به بازیابی روحی و مرور تاکتیک‌های گره‌گشا بپردازند. شاید دیرباور باشد اما 10 فروردین در اصفهان، آبادانی‌ها می‌توانند از سپاهان مجوز حضور در لیگ برتر را دریافت کنند. به معجزه می‌ماند اما فوتبال در همه‌ی لحظه‌هایش چیزی شبیه معجزه است.

دو سرنوشت در انتظار این سرمربی 51 ساله رامهرمزی است. اگر نتواند شرایطی برای بقای صنعت نفت در لیگ برتر فراهم سازد، یک سقوط به دسته‌ی پایین‌تر در کارنامه ویسی ثبت می‌شود. از این نظر که در بدترین شرایط با این تجربه‌ی فراوان، چنین ماموریتی را پذیرفته، برای او می‌تواند پیامدهایی تلخ در پی داشته باشد. وانگهی معجزه‌ی بزرگ زمانی رخ می‌دهد که ویسی؛ یگانه ناجی آبادانی‌ها در لیگ برتر شود. بتواند با همین بضاعت اندک و شرایط فوق بحرانی، تیم محبوب جنوب را در میان تیم‌های حرفه‌ای فوتبال ایران حفظ کند. این بار او نه‌تنها قهرمان آبادانی‌ها و هواداران صنعت نفت که قهرمان اصلی لیگ برتر خواهد بود. ماندن صنعت نفت در لیگ بیست و دوم با هر نتیجه، میانگین و تفاضل گل برای عبدالله ویسی چیزی شبیه قهرمانی او با استقلال خوزستان در لیگ پانزدهم است.

 

 

پایگاه خبری آبادان خبر اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

 

 


خروج