کد خبر: ٣١٥٣٩   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/01/20-١٥:٣١

ماموریت غیرممکن ۲؛

تکرار معجزه با فراز

ابوالفضل امیری

 

آبادان خبرپس از وقفه‌ای 20 روزه به دلیل «فیفا دی» و دو دیدار تیم ملی مقابل ترکمنستان؛ لیگ برتر فوتبال با گذر از سال کهنه در هجدهمین روز سال نو بار دیگر آغازیدن کرد. در پایان روز دوم از هفته بیست و دوم و در شش دیدار انجام شده، تنها یک میزبان موفق به شکست حریف خود شده است. سه تیم در ورزشگاه خانگی خود شکست خورده و دو تیم نیز به‌تساوی رضایت داده‌اند. با این نتایج، زنگ خطر برای میزبانان دو دیدار پایانی در روز سوم این هفته از رقابت‌ها، ناباورانه بدنوازی می‌کند.

درحالی‌که پیکان با یک گل، استقلال خوزستان قعرنشین را بدرقه کرد؛ ذوب‌آهن، نساجی و گل‌گهر برابر میهمانان خود بازنده شدند. در ادامه‌ی شگفتی‌های این هفته؛ نمایندگان استان کرمان بر هیجان صدر جدول افزودند. مس رفسنجان در تهران، استقلال صدرنشین را با تساوی متوقف کرد و گل‌گهر در خانه برابر پرسپولیس بازنده شد. همین دو نتیجه کافی بود تا فاصله‌ی ۳ امتیازی سرخ‌پوشان با آبی‌پوشان به یک امتیاز کاهش یابد و این‌گونه شاگردان نکونام سایه‌ی رقیب دیرینه را در پس خود بیش از هر هفته دیگر احساس کنند.

شرایط در بالا و پایین جدول رده‌بندی لیگ به‌گونه‌ای است که کوچک‌ترین لغزش و غفلت در هر هفته می‌تواند بر معادله قهرمانی، کسب سهمیه و حتی سقوط تیم‌ها تأثیرگذار باشد.

امروز -20 فروردین- و در سومین روز از هفته 22 لیگ برتر؛ صنعت نفت و تراکتور به ترتیب قرار است از سپاهان و آلومینیوم میزبانی کنند. با این قرعه، نخستین محک فراز کمالوند در بازگشت دوباره به آبادان با آزمونی سخت و در مقابل شاگردان «مورایس» خواهد بود. به‌جز برزیلی‌ها، سه تیم دیگر در واپسین دیدار خود (هفته ۲۱) موفق به شکست حریفان شده و از این نظر روحیه‌ای متفاوت‌تر دارند. آبادانی‌ها اما به دنبال جبران سالی که گذشت و با انگیزه‌ی بقا در تلاش برای تکرار معجزه‌اند. کمالوند پس از ترک اردوی نفتی‌ها در کیش، با چند هفته تاخیر دیگربار به آبادان بازگشته تا دومین فصل از سری جذاب «ماموریت ناممکن بقا» را در این شهر کارگردانی کند. امیدوار به تکرار همان موفقیتی که در هفته‌های آغازین سال گذشته برای آبادانی‌ها با عبداله ویسی رقم خورد.

11 ماه و 2 هفته و 2 روز از آخرین برد خانگی صنعت نفت می‌گذرد. هواداران آبادانی از سوم اردیبهشت سال گذشته که نساجی را با چهار گل در بازگشت به مازندران بدرقه کردند، دیگر شاهد برد تیم خود نبوده‌اند. آن‌ها حق‌دارند پس از 351 روز؛ بازیکنان و کادر فنی را برای رسیدن به نخستین برد خانگی در لیگ جاری زیر فشار قرار دهند. نفت یکی از بدترین سال‌های فوتبالی را سپری کرده و رهاوردش تکرار قعرنشینی شده است. همان وضع مشابهی که در فصل فوتبالی قبل و قبل‌تر هم برای آن‌ها رقم خورده بود. مدیران و هواداران اما با تغییرات صورت گرفته در نیمکت و ترکیب بازیکنان، امیدوار به خروج از منطقه بحرانی جدول هستند و این پروژه از امروز با میزبانی از یک مدعی قدرتمند شروع خواهد شد. تا ساعاتی دیگر و دقیق‌تر پس از 8 هزار و 420 ساعت مشخص می‌شود آیا سرانجام یک تیم میهمان در آبادان؛ ورزشگاه تختی این شهر را با پذیرش باخت ترک خواهد کرد یا عادت قدیمی نبردن در خانه برای نفتی‌ها به سال تازه هم کشانده می‌شود!

سپاهان با مهره‌های به‌شدت هجومی در تعقیب بالانشینان برای بازپس‌گیری صدر جدول و تصاحب قهرمانی در لیگ است و صنعت نفت تنها و تنها در اندیشه رهانیدن از سقوط! دو موقعیت متفاوت و ماموریت‌هایی که دشواری‌های مختص خود را برای هر دو زردپوش لیگ دارد.

در سالی که گذشت، زردپوشان دیار اروند؛ در 30 بازی رسمی به میدان رفته‌اند. 8 بازی پایانی از لیگ قبل؛ 21 دیدار در لیگ جاری و تک بازی جام حذفی با این توضیح بایسته که آمارها بدون در نظر گرفتن بازی‌های دوستانه و تدارکاتی تجمیع شده‌اند. با 5 برد، 11 مساوی و تحمل 14 باخت؛ آن‌ها از مجموع 90 امتیاز ممکن در سال 1402؛ تنها 26 امتیاز (29 درصد) را به دست آورده‌اند. یکی از همین بردها البته به‌حکم کمیته انضباطی و برابر تیم هوادار حاصل گشته است.

برخلاف وعده‌ها، هواداران این تیم بار دیگر به‌روزهای بیم و امید رسیده‌اند و انگار باید به چنین شرایطی عادت کنند. نفتی‌ها در جبران 39 گل خورده فقط 26 گل زده‌اند و ثبت تفاضل منفی 13 گل در 12 ماه، به‌خوبی حال نزار این تیم بحران‌زده را گواهی می‌دهد.

در سال 1402؛ صنعت نفتی‌ها در 23 دیدار با هدایت ویسی به میدان رفته‌اند و پس از او، مدیران تیم سکان سرمربی‌گیری را در 7 مسابقه بعدی به سهراب بختیاری زاده سپرده‌اند. ویسی با ۵ پیروزی و ۹ مساوی توانست 24 امتیاز معادل 34.8 درصد از 69 امتیاز ممکن را برای صنعت نفت به دست آورد. در مقابل 9 شکست در کارنامه ناجی آبادانی‌ها به ثبت رسید که موجب کاهش محبوبیت این سرمربی خوزستانی و شاید دلیل اصلی استعفای زودهنگامش شد.

پس از استعفای ویسی و در ادامه ماجراهای عجیب انتخاب سرمربی؛ به‌یک‌باره بختیاری زاده به‌عنوان سکان‌دار جدید نفت آبادان معرفی شد. انتخابی که عجیب بود و از آن به گزینه‌ی ناگزیری تعبیر گشت. ناگزیر ازاین‌رو که فرصت قابل‌توجه تعطیلات نیم‌فصل با خطاهای هیات مدیره از دست رفته و ممکن بود در ادامه رقابت‌های لیگ، تیم بدون سرمربی بماند! مطابق پیش‌بینی‌ها، سهراب در آبادان دوام چندانی نیاورد و پس از ۷ دیدار با عملکردی ضعیف، جایش را به فراز داد.

بختیاری‌زاده از 21 امتیاز ممکن تنها 2 امتیاز به دست آورد و با پذیرش 5 شکست، فرصت مطلوب فرار از قعر را در ابتدای نیم‌فصل از آبادانی‌ها گرفت. در این 7 مسابقه، 9.5 درصد امتیازهای ممکن زیر نظر بختیاری‌زاده و کادر فنی جدید به دست آمد و این رکوردی نگران‌کننده به شمار می‌رفت. متوسط امتیازهای کسب‌شده در دو دوره بختیاری زاده و ویسی بیش از 25 درصد با یکدیگر فاصله داشتند و همین مایه دلواپسی بود.

در تعبیری دیگر با توجه به امیدواری مدیران صنعت نفت برای تغییر نظر کمالوند، از آمدن بختیاری‌زاده به‌عنوان روزگار گذار؛ سرمربی موقت و محلل می‌توان یاد کرد. چه آنکه آبادانی‌ها به‌ناچار باید فردی را برای تمرین و هدایت بر سر این تیم می‌گماردند و در روزهای پسین به انتخاب راه‌حل مشغول می‌شدند. هر دو سوی این معادله برای مدیران از ادله کافی جهت دفاع برخوردار بود.

سهراب اگر می‌توانست ناجی صنعت نفت باشد افتخاری برای مدیران رقم می‌خورد. آن‌ها در آغاز فصل جدید به خواست و فشار هواداران با ویسی قرارداد بستند و هم او بود که از میانه‌ی راه، ساز جدایی کوک کرد و در این میان مدیریت خود را مشمول پاسخگویی نمی‌داند. در سرنوشتی دیگر و محتمل‌تر اگر تیم زیر نظر سهراب، موفق به برآوردن انتظارات نمی‌شد؛ هیات مدیره این‌بار برخلاف تعطیلات نیم‌فصل، فرصت لازم برای انتخاب سرمربی مطلوب خود را می‌داشت.

راهکار دوم با وقت‌کشی فراوان ممکن گشت و اینک مرد محبوب آبادانی‌ها؛ ۹ هفته فرصت دارد تا بیشترین مقدار از 27 امتیاز ممکن را برای بقا به دست آورد. تا پیش از هفته 22، نفتی‌ها با 13 امتیاز در رده شانزدهم قرار دارند. آن‌ها که در فصل گذشته با چنین شرایطی مواجه گشته‌اند، در هفته‌های پایانی لیگ گذشته با ثبت 25 امتیاز ضمن عبور از مس کرمان و نفت مسجدسلیمان؛ موفق به بقا در لیگ برتر شدند.

با در نظر گرفتن فشردگی امتیازها در پایین جدول، صنعت نفت برای ماندن در سطح اول فوتبال باشگاهی به بازه‌ای بین 27 تا 30 امتیاز نیاز دارد. فراز برای فرار از سقوط دست‌کم 14 امتیاز دیگر در سبد آبادانی‌ها باید ذخیره کند و این بدان معناست که حدود 50 درصد کل امتیازهای ممکن را از 9 دیدار باقیمانده می‌خواهد!

اگر چنین شود برای دومین بار ماموریت غیرممکن ماندن صنعت نفت در لیگ برتر این بار با فراز کمالوند ممکن می‌گردد. برخلاف نظر ویسی، معجزه برای بار دوم تکرار

باید به انتظار نشست و دید حق با ویسی است و «معجزه یک‌بار اتفاق می‌افتد» و یا برای دوم‌بار هم می‌توان این‌گونه پیش رود؟!

 

 

 

پایگاه خبری آبادان خبر اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

 


خروج